Forum Islam W Praktyce Strona Główna Islam W Praktyce
Prywatne Forum Muzułmańskie.
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy    GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Muzulmanie szyici
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 18, 19, 20  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islam W Praktyce Strona Główna -> Szi'at Ali - شيعة علي
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Sejfudin Halarewicz
Moderator
ModeratorDołączył: 26 Lut 2006
Posty: 898
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 37 razy
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: STOLYCA :( / Hamilton
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Wto 8:12, 13 Kwi 2010    Temat postu:

Salma napisał:
Raszid napisał:
Ja raczej się spotkałem z terminem "wahhabita" jako obraźliwą alternatywą dla salafity, natomiast nigdy nie widziałem by ktoś stosował je zamiennie.


No wlasnie, nikt nie nazywa siebie "wahabi".
To inni wymyslili to okreslenie jako obrazliwa forme dla okreslenia muzulmanina salafi.


Formą obraźliwą stosowaną przez Sunnickich ulemów są określenia: Nedżdżyci, Ahl Ul-Bidah i Tajmijici. Nazwy "Łahabici" nie wymyślili sobie inni, lecz po raz pierwszy użył jej Szejch Ul-Islam Sulejman ibn Abdul Łahab An-Nadżdi (rahmatullah) w swojej książce Al-Sała'ik Al-Ilahijja Fi Al-Radd 'ala Al-Łahhabijja (polecam lekturę Smile ) za życia Mohammeda ibn Abdula Łahaba An-Nadżdiego, tej samej nazwy używali wszyscy współcześni mu ulemowie, występuje też w nakazach aresztowania wydanych przez kalifa Islamu. Więc opowiadania że nazwę wymyślili sobie inni dużo później daruj sobie. Różne bajeczki słyszałem, ża nazwę e XX wieku wymyślili Szyici w Iraku, że nazwę wymyślili Sufi w Indiach pod koniec XIX, itd. A prawda jest taka że nazwę wprowadził starszy brat Mohammeda ibn Abdula Łahaba An-Nadżiego, Sulejman oraz współcześni jemu Ulemowie w Arabii.

Zwyczajem ogólnie przyjętym w Islamie jest że madhab nazywa wię po założycielu madhabu, nie ma w tym nic obraźliwego ale jest to przyjęty zwyczaj we wszystkich trzech gałęziach Islamu. Problem polega na tym że o ile KAŻDY madhab w Islamie ma swojego założyciela wśród Salafu:
Hanaficki (założyciel Abu Hanifa (rAa) - Tabi)
Malicki (założyciel Malik ibn Anas (rAa) - Taba At-Tabi)
Szaficki (założyciel Mohammed ibn Idris As-Szafi (rAa) - Taba At-Tabi)
Hanbalicki (założyciel Ahmed ibn Hanbal (rAa) - Taba At-Tabi)
Zahiryrycki (założyciel Daud Az-Zahiriri (rAa) - Taba At-Tabi)
Zaidycki (założyciel Zaid ibn Ali (rAa) - Tabi)
Dżafracycki (założyciel Dżafar ibn Mohammed (rAa) - Tabi)
Mustalii (założyciel Ismail ibn Dżafar (rAa) - Taba At-Tabi)
Nizari (założyciel Ismail ibn Dżafar (rAa) - Taba At-Tabi)
Ibadycki (założyciel Abdullah ibn Ibadh - Tabi)
Choć opinie uczonych są zrónicowane odnośnie czy wszyscy w/w mogą być klasyfikowani jako Tabi i Taba At-Tabi to niezmienia faktu że WSZYSCY żyli w czasach i wśród Salafu. Jedynym wyjątkiem jest madhab/ruch nazywający się Salafickim (stosowane są również przez członków nazwy Ahl Ul-Hadith i Salafi Al-Hanbali jak też i nazwa Łahabici stosowana najczęście przez członków innych madhabów w Islamie oraz obraźliwie nazwy Tajmjici, Nedżdżyci i Ahl Ul-Bidah ale niezależnie od nazwy zawsze chodzi o ten sam madhab/ruch) ma założyciela Mohammeda ibn Abdula Łahaba urodzonego około 900 lat PO czasach Salafu (nawet zakładając jako założyciela ibn Tajmijah to ciągle jesteśmy jakieś 400 lat PO czasach Salafu).

Bez wnikania w szczegóły (bo by się zrobił referat) czy używamy nazwy Salafi, Ahl Ul-Hadith czy Łahabi mówimy ciągle o tym samym madhabie/ruchu odrębnym od czterech głównyh madhabów Ahl Ul-Sunnah Ła Al-Dżamaah. Czyli w skrócie: Hanafi, Maliki, Szafi i Hanabali to jedno a Salafi/Łahabi to coś innego (nawet kiedy odwołuje się do źródeł z Ahl Ul-Sunnah to interpertuje je według swoich zasad i założeń). Stąd powszechne stosowanie nazwy Łahabici w celu zaznaczenia różnicy od madhabów Ahl Ul-Sunnah. To tak w skrócie, więc proszę Salmo daruj sobie opowieści że nazwę Łahabici wymyślili wrogowie, wprowadził ją brat Mohammeda ibn Abdula Al-Łahaba An-Nadżdiego i wszyscy współcześni mu ulemowie (zarówno Sunniccy jak i Szyiccy).

Ma as salaamah ła rahmatullahi ła barakatuhu.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Raszid
Uzależniony Forumowicz
Uzależniony ForumowiczDołączył: 10 Maj 2007
Posty: 844
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 11 razy
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Chrzanów
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Wto 8:57, 13 Kwi 2010    Temat postu:

Tak samo jak terminy 'talib' czy 'faszysta', które pierwotnie oznaczały co innego, a dzis używa sie ich wobec wszystkich którzy sie z nami nie zgadzają.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Salma
Moderator
ModeratorDołączył: 22 Lut 2007
Posty: 1045
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 14 razy
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Birmingham/UK

PostWysłany: Wto 12:05, 13 Kwi 2010    Temat postu:

nie wazne kto nazwe wymyslil, wspolczesnie ma ona wydzwiek negatywny i wypowiada sie ja z pogarda....
ja nikogo nie wyzywam od takich czy owakich... a na forum co chwile "wahabi to wahabi tamto"...
a salafi to nie jest moj madhab, bo madhabow jest 4 jesli juz ktos chce sie z jakims identyfikowac


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Al-Islam
Moderator
ModeratorDołączył: 22 Kwi 2009
Posty: 217
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 29 razy
Ostrzeżeń: 0/3

Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Wto 13:21, 13 Kwi 2010    Temat postu:

Z całym szacunkiem ale nie wydaje mi się abyście mieli jakiś wewnętrzny i obiektywny miernik czyichś intencji przy używaniu takiego czy innego określenia; poza tym jeśli tak jak mówicie liczy się nie ładunek emocjonalny zawarty w samym określeniu jako takim ale intencja jego użycia to sprzeciw wobec używania konkretnego terminu jest bezcelowy - jeśli ktoś czuje do tej szkoły niechęć to z takim samym brakiem szacunku wypowie słowo "salafici", "muwahidun" czy inne terminy którymi wahhabici/salafici się w swej historii posługiwali nie mogąc się najwidoczniej zdecydować. Z taką samą pogardliwą intencją mogą być i są używane przez wiele osób terminy same w sobie kompletnie neutralne - a takim terminem z cała pewnością jest wywodzenie nazwy danej szkoły od nazwiska jej założyciela bądź głównej postaci. Podałeś Raszidzie dobry przykład - często pejoratywnie wobec wszystkich muzułmanów używa się terminów takich jak talibowie czy terroryści - czy to znaczy jednak że nie mogę użyć słowa "talib" w odniesieniu do konkretnej grupy w Afganistanie czy też słowa terrorysta w odniesieniu do kogoś kto rzeczywiście dokonał zamachu terrorystycznego? W podobny sposób nie ma nic obraźliwego w samym użyciu terminu "wahhabici" w odniesieniu do grupy zainspirowanej naukami Ibn Abdul Wahhaba. Jest to termin jak najbardziej neutralny i niekoniecznie musi nieść za sobą obraźliwe intencje - ja przykładowo używam go głownie dla precyzji; otóz termin salafi jest po pierwsze dośc nieprecyzyjny ponieważ używany był nie tylko przez wahhabitów (jako pierwsi w czasach współczesnych używali go egipscy reformiści) a po drugie jest mydlący oczy - rozmywający fakt, że jest to konkretna grupa opierająca się na interpretacjach konkretnych osób, w celu sprawienia wrażenia że jest to jedyny prawdziwy Islam jaki praktykowany był przez trzy pierwsze pokolenia muzułmanów. I to jest sedno problemu a nie obraźliwość tego terminu - i tu moje pytanie, dlaczego tak się ta grupa waha przyznać, że opiera się zasadniczo na interpretacjach Ibn Tajmijji i Ibn Abdul Wahhaba? Przecież z cała pewnością się tych panów nie wstydzą, jaki jest więc problem w nazywaniu rzeczy po imieniu? Otóż właśnie w tym, że termin "wahhabici" jest nie tyle obraźliwy co niewygodny w promowaniu tejże szkoły jako "prawdziwego Islamu".

Proszę powiedzieć mi jeszcze jedną rzecz: niezaprzeczalnym faktem jest to, że to właśnie szkoła salaficka/wahhabicka używa największego arsenału pejoratywnych terminów odnośnie innych grup w Islamie; i to wręcz takich inwektyw jak "dewianci" i jest to praktyka tak rozpowszechniona że można rzecz wręcz standardowa w środowiskach i na stronach internetowych tejże grupy. Jakże więc nie traktować oburzenia wywoływanego zawsze słowem "wahhabita" inaczej jak po prostu hipokryzję? Siostro Salmo, jest siostra w samym centrum środowiska salafickiego w swoim mieście, uczęszcza siostra do salafickiego meczetu ma więc siostra z pewnością niezliczone okazje aby wyrazić swój sprzeciw wobec nazw takich jak "hizbi", "qutbi", "rafidhi", "sekciarz", "khariji" itd. - lista ta jest długa. Mam nadzieję, że nie pomija siostra żadnej z takich okazji? Raszid, pamiętam że kilka miesięcy temu wypowiedziałeś się, choć dość zwięźle jednak pokazuje to że ten temat czytałeś, w dyskusji pomiędzy wahhabitami a szyitami - nie widziałem jednak Twojego głosu sprzeciwu wobec używanego dośc pejoratywnego terminu "rafidha", czym to wytłumaczyć?


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Raszid
Uzależniony Forumowicz
Uzależniony ForumowiczDołączył: 10 Maj 2007
Posty: 844
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 11 razy
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Chrzanów
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Wto 16:01, 13 Kwi 2010    Temat postu:

Nie znam wszystkich występujących w języku arabskim pejoratywnych określeń, czasem też zwyczajnie zdarza mi się przegapić post zawierający takie słowa.
Nie znaczy to bynajmniej o moim uprzedzeniu, co najwyżej niewiedzy.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Salma
Moderator
ModeratorDołączył: 22 Lut 2007
Posty: 1045
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 14 razy
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Birmingham/UK

PostWysłany: Wto 18:35, 13 Kwi 2010    Temat postu:

Al-Islam napisał:
Proszę powiedzieć mi jeszcze jedną rzecz: niezaprzeczalnym faktem jest to, że to właśnie szkoła salaficka/wahhabicka używa największego arsenału pejoratywnych terminów odnośnie innych grup w Islamie; i to wręcz takich inwektyw jak "dewianci" i jest to praktyka tak rozpowszechniona że można rzecz wręcz standardowa w środowiskach i na stronach internetowych tejże grupy. Jakże więc nie traktować oburzenia wywoływanego zawsze słowem "wahhabita" inaczej jak po prostu hipokryzję?

nie odpowiadam za grupe ale za siebie
ja muzulmanow a takze innych ludzi nie wyzywamtaka moja natura a takze tak postrzegam islam jako religie pokojowa, nie szukajaca zaczepki, nie ublizajaca, w ktorej jest miejsce na dobre rady, lagodne napomnienia a nie ciagly podly czesto krytycyzm i wyzwiska...

moze nie pasuje do waszego obrazu salafi, ale przez to, ze laczy mnie z nimi ich aqidah to zawsze bede dla was ta "zla, niedobra wahabi"...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Amir
Gość


PostWysłany: Wto 19:42, 13 Kwi 2010    Temat postu:

Cytat:
nie odpowiadam za grupe ale za siebie

Cytat:
moze nie pasuje do waszego obrazu salafi, ale przez to, ze laczy mnie z nimi ich aqidah to zawsze bede dla was ta "zla, niedobra wahabi"...

To Ciebie trzeba traktować indywidualnie, ale Ty Siostro już możesz mówić w liczbie mnogiej? :)

Wśród salafitów są ludzie wierni jak i niewierni. Ba. W każdej grupie tak się dzieje. I to mówię stojąc po stronie szyickiej. Mimo, że mam swoje zdanie odnośnie wahabizmu to nie przekreślam z góry innego człowieka tylko dlatego, że ma inne poglądy w pewnych sprawach. Można być dobrym muzułmaninem niezależnie od nurtu jakim się podąża. Jednak w każdym trzeba być umiarkowanym, bo jak wiadomo z radykalizmu nic dobrego nigdy nie ma.

Jeśli czegoś nie zrozumiałem, proszę mnie oświecić.
Powrót do góry
Raszid
Uzależniony Forumowicz
Uzależniony ForumowiczDołączył: 10 Maj 2007
Posty: 844
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 11 razy
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Chrzanów
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Wto 21:10, 13 Kwi 2010    Temat postu:

Z umiarkowaniem też nie można przesadzać, bo potem powstają takie Euroislamy, mężczyźni bez bród, kobiety bez hijabów, modlitwa 2-3 razy dziennie itp, że już o zrezygnowaniu z dążenia do Kalifatu nie wspomnę.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Amir
Gość


PostWysłany: Wto 21:12, 13 Kwi 2010    Temat postu:

w jaki sposób dążysz do kalifatu? przez internet?
Powrót do góry
Raszid
Uzależniony Forumowicz
Uzależniony ForumowiczDołączył: 10 Maj 2007
Posty: 844
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 11 razy
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Chrzanów
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Wto 21:20, 13 Kwi 2010    Temat postu:

Pozostawię to bez komentarza. Radzę tylko uważać na wycieczki ad personam.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islam W Praktyce Strona Główna -> Szi'at Ali - شيعة علي Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 18, 19, 20  Następny
Strona 5 z 20

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin