Forum Islam W Praktyce Strona Główna Islam W Praktyce
Prywatne Forum Muzułmańskie.
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy    GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Hadisy Qudsi
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islam W Praktyce Strona Główna -> Ahl Ul-Sunnah Ła Al-Dżamah - أهل السنة والجماعة
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Majnuna
Moderator
ModeratorDołączył: 06 Mar 2008
Posty: 718
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 8 razy
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Poznan/Slough, UK

PostWysłany: Sob 17:24, 11 Paź 2008    Temat postu:

Asja to zalezy jakie bo ja mam ich spora biblioteczke. Szczegolnie ze Zwiazku Studentow Muz. jak i LM. Napisz mi tytuly jak mozesz

jazak Allah Kheir


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Olexy
Uzależniony Forumowicz
Uzależniony ForumowiczDołączył: 08 Sty 2008
Posty: 695
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 5 razy
Ostrzeżeń: 0/3

Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 23:06, 11 Paź 2008    Temat postu:

HADIS 26

Przekazał Abu Umamah (oby Allah był z niego zadowolony): Wysłannik Allaha (pokój i błogosławieństwo Allaha będą z nim) powiedział: „Allah (Potężny i Najwyższy) powiedział: ‚Zaprawdę, spośród tych, którzy są Mi oddani, największymi względami obdarzam tego, kto ma niewiele, kto oddany jest modlitwie, wyróżniał się oddając cześć swemu Panu i był mu w duchu posłuszny(1), który był skromny między ludźmi i nie wytykał błędów, którego wystarczało ledwie by zaspokoić głód, a jednak znosił to cierpliwie’. Wysłannik Allaha (pokój i błogosławieństwo Allaha będą z nim) stuknął ręką i powiedział: „Śmierć przyjedzie do niego wcześnie, żałobników będzie miał niewielu i jego majątek skromny”.
[Tirmidhi, Ahmad ibn Hanbal, Ibn Madżah]

(1) nie obnosił się ze swoim posłuszeństwem (względem Allaha)

________

HADIS 27

Przekazał Masruq, który powiedział: „Zapytaliśmy Abdullaha (Ibn Masuda) o werset: {„I nie uważaj tych, którzy zostali zabici na drodze Allaha, za umarłych.Przeciwnie o ni są żyjący! Oni u swojego Pana otrzymują zaopatrzenie”} (Koran, Sura Rodzina Imrana, werset 169). Powiedział: „Zapytaliśmy o to i Prorok (niech pokój i błogosławieństwo Allaha będą z nim) powiedział: ‘Ich dusze są wewnątrz zielonych ptaków, które mają latarnie zwisające z Tronu, wędrują wolno po Raju gdzie chcą i chronią się w tych latarniach. Wtedy Pan obrzucił ich spojrzeniem(1) i powiedział: „Czy życzycie sobie czegoś?”. Oni odpowiedzieli: „Czego moglibyśmy sobie życzyć, kiedy wędrujemy wolno po Raju gdzie chcemy? I tak uczynił z nimi trzy razy. Kiedy dostrzegli, iż nie uchronią się przed ponownym pytaniem, powiedzieli „O Panie, chcielibyśmy dla Ciebie, byś włożył nasze dusze z powrotem do ciał, byśmy mogli walczyć dla Ciebie, jeszcze raz. I kiedy On zobaczył, że nie byli w żadnej potrzebie, otrzymali pozwolenie”.
[Muslim; również at-Tirmidhi, an-Nisa’i i Ibn Madżah]

(1) tzn. na tych, którzy zostali zabici

________

HADIS 28

Przekazał Dżundub ibn Abdullah (oby Allah był z niego zadowolony): Wysłannik Allaha (pokój i błogosławieństwo Allaha niechaj będą z nim) powiedział: „Między tymi przed tobą był człowiek, który miał ranę. Odczuwał (taki) ból, że wziął nóż i naciął nim sobie dłoń i krew nie przestała z niej płynąć, aż umarł. Allah Wszechmogący powiedział: „Mój sługa ubiegł Mnie. Zabroniłem mu (wejścia do) Raju”.
[al-Buchari]

________

HADIS 29

Przekazał Abu Hurairah (oby Allah był z niego zadowolony): Wysłannik Allaha (pokój i błogosławieństwo Allaha niechaj będą z nim) powiedział: „Nagrodą dla Mojego wiernego sługi ode mnie, jeśli zabrałem mu najlepszego przyjaciela spośród mieszkańców tego świata, a on zniósł to cierpliwie dla Mnie, będzie Raj”.
[al-Buchari]

________

HADIS 30

Przekazał Abu Hurairah (oby Allah był z niego zadowolony): Wysłannik Allaha (pokój i błogosławieństwo Allaha niech będą z nim), „Allah (Potężny i Najwyższy) powiedział: ‚Jeśli memu słudze miłe jest ze Mną spotkanie, znajduję upodobanie spotykając się nim. Jeśli nie lubi się ze Mną spotykać, ja nie znajduję upodobania w spotkaniach z nim”. Wyjaśnienie Proroka (pokój i błogosławieństwo Allaha niech będą z nim) tego Świętego Hadisu, „Ktomu miłe są spotkania z Allahem, z tym Allah lubi się spotykać. A komu nie są miłe spotkania z Allahem, z tym Allah nie lubi się spotykać’. Aisza (oby Allah był z niej zadowolony) powiedziała, „Proroku Allaha, czy dlatego, że śmierć nas nie lubi, nikt nie lubi śmierci?”. Prorok (niech pokój i błogosławieństwo Allaha będą z nim) powiedział: „To nie tak, raczej dzieje się tak, kiedy wierny otrzymuje dobre wieści o łasce Allaha, Jego aprobacie i Jego Raju, wtedy miłe są mu spotkania z Allahem, a Allahowi miłe są spotkania z wiernym. Kiedy niewiernemu dane są wieści o karze Allaha i Jego gniewie, nie lubi on spotkań z Allahem, a Allah nie lubi spotkań z nim”.
[al-Buchari i Malik. Wersja wyjaśnienia Proroka wg Muslima]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Olexy
Uzależniony Forumowicz
Uzależniony ForumowiczDołączył: 08 Sty 2008
Posty: 695
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 5 razy
Ostrzeżeń: 0/3

Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 23:13, 11 Paź 2008    Temat postu:

ej, mam taką propozycję.
co wy na to, że może by ten wątek warto było przenieść do działu "Hadisy i Sunna"?
tzn bo byłby na miejscu z wszystkimi innymi hadisami, a tak to być może zginie w morzu innych wątków.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Majnuna
Moderator
ModeratorDołączył: 06 Mar 2008
Posty: 718
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 8 razy
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Poznan/Slough, UK

PostWysłany: Sob 23:15, 11 Paź 2008    Temat postu:

jestem za Very Happy

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Olexy
Uzależniony Forumowicz
Uzależniony ForumowiczDołączył: 08 Sty 2008
Posty: 695
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 5 razy
Ostrzeżeń: 0/3

Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 23:20, 11 Paź 2008    Temat postu:

HADIS 31

Przekazał Dżundub (oby Allah był z niego zadowolony): Wysłannik Allaha (pokój i błogosławieństwo Allaha niech będą z nim) powiedział: „Pewien człowiek powiedział: „Na Allaha, Allah nie wybaczy tego i tego”. Na to Allah Wszechmogący powiedział: „Kim jest ten, który przyrzeka na Mnie, że nie wybaczę tego i tego? Zaprawdę wybaczyłem i to i to, i anulowałem twoje (dobre) czyny (1) (lub kiedy to powiedział)”.
[Muslim]

(1) Podobny hadis, zapisany przez Abu Dawuda, wskazuje, że osoba, której dotyczy był to zuchwały mężczyzna, którego dobre czyny zostały wyzerowane za to, iż śmiał oświadczyć, że Allah nie przebacza złych uczynków.

________

HADIS 32

Przekazał Abu Hurairah (oby Allah był z niego zadowolony): Wysłannik Allaha (pokój i błogosławieństwo Allaha niech będą z nim) powiedział: „Człowiek wielce zgrzeszył przeciwko sobie i kiedy nadeszła śmierć zobowiązał swych synów mówiąc: „Kiedy umrę, spalcie mnie, połamcie i rozrzućcie moje prochy po morzu, bo na Allaha, jeśli mój Pan weźmie mnie w posiadanie, ukarze mnie w sposób, w jaki nie ukarał nikogo. Tak też uczynili. Wtedy On powiedział do Ziemi: „Wydobądź to, co zabrałaś”. I stało się! I wtedy powiedział do niego (człowieka): „Co doprowadziło cię do tego, co uczyniłeś?”. Powiedział: „Strach przed Tobą, mój Panie”. I ze względu na to (Allah) przebaczył mu”.
[Muslim; również al-Buchari, an-Nisa’i i Ibn Madżah]

________

HADIS 33

Przekazał Abu Hurairah (oby Allah był z niego zadowolony), że Prorok (Pokój i błogosławieństwo Allaha niech będą z nim) pośród rzeczy, jakie przekazuje od swego Pana (Potężnego i Najwyższego) powiedział: „Sługa (Allaha) popełnił grzech i powiedział: „Allahu, przebacz mi mój grzech”. I On (Potężny i Najwyższy) powiedział: „Mój sługa popełnił grzech i wiedział, że ma Pana, który wybacza grzechy i za nie karze”. Wtedy (sługa) znów popełnił grzech i powiedział: „O Panie, wybacz mi mój grzech”. I On (Potężny i Najwyższy) powiedział: „Mój sługa popełnił grzech i wiedział, że ma Pana, który wybacza grzechy i za nie karze”. Wtedy (sługa) znów popełnił grzech i powiedział: „O Panie, wybacz mi mój grzech”. I On (Potężny i Najwyższy) powiedział: ‘Mój sługa popełnił grzech i wiedział, że ma Pana, który wybacza grzechy i za nie karze. Czyń jak zechcesz, gdyż Ja ci wybaczyłem”.
[Muslim; również al- Bukhari]

________

HADIS 34

Przekazał Anas (oby Allah był z niego zadowolony), który powiedział: Słyszałem jak Wysłannik (Pokój i błogosławieństwo Allaha niech będą z nim) mówił: „Allah Wszechmogący powiedział: „O synu Adama, tak długo jak będziesz Mnie wzywał i prosił, wybaczę ci to, co zrobiłeś i nie będę pamiętliwy. O synu Adama, nawet gdyby twe grzechy sięgały chmur na niebie i poprosiłbyś Mnie o wybaczenie, przebaczyłbym ci. O synu Adama, nawet gdybyś przyszedł do Mnie z grzechami tak wielkimi jak Ziemia i gdybyś wtedy stanął przede Mną, nie dodając Mi żadnego (współ)towarzysza, obdarzyłbym cię łaską prawie tak wielką jak ona”.
[at-Tirmidhi; też Ahmad ibn Hanbal. Łańcuch źródeł tego hadisu jest pewny]

________

HADIS 35

Przekazał Abu Hurairah (oby Allah był z niego zadowolony), Prorok (niech pokój i błogosławieństwo Allaha będą z nim) powiedział: „Nasz Pan (Potężny i Najwyższy) schodzi nisko każdej nocy aż do nieba Ziemi i pozostaje tam ostatnią trzecią część nocy i mówi: „Kto wznosi do Mnie modlitwy, abym mógł na nie odpowiedzieć? Kto Mnie o coś prosi, abym mógł mu dać? Kto prosi Mnie o wybaczenie bym mógł mu wybaczyć?”.
[al-Buchari (Muslim, Malik, at-Tirmidhi, Abu Dawud; wg Muslima, hadis kończy się tymi słowami: „I tak kontynuuje aż (światło) brzasku zaświeci”.]

________

HADIS 36

Przekazał Anas (oby Allah był z niego zadowolony) od Proroka (pokój i błogosławieństwo Allaha niech będą z nim), który powiedział: „Wierni zbiorą się w Dniu Zmartwychwstania i powiedzą: „Czyż nie powinniśmy poprosić kogoś, aby wstawił się za nami u naszego Pana?”. Pójdą zatem do Adama i powiedzą: „Jesteś ojcem ludzkości; Allah stworzył cię Swymi rękoma i kazał aniołom pokłonić się przed tobą i nauczył cię wszystkich nazw, więc wstaw się za nami u twego Pana, by dał nam wytchnąć od miejsca, w którym jesteśmy. A on powie: „Nie jestem w stanie tego zrobić”- i wspomni swój grzech, zawstydzi się i powie: „Idźcie do Noego, bo on jest pierwszym wysłannikiem, jakiego Allah wyprawił do mieszkańców Ziemi”. Więc przyjdą do niego, a on powie: „Nie jestem w stanie (tego uczynić) - i wspomni jak prosił swego Pana o coś, o czym nie miał odpowiedniej wiedzy (Koran, 11:45-46), zawstydzi się i powie: „Idźcie do Przyjaciela Miłosiernego (Abrahama). Więc pójdą do niego i on powie: „Nie jestem w stanie (tego uczynić). Idźcie do Mojżesza, sługi, z którym Allah rozmawiał i któremu On dał Torę”. Tak więc przyjdą do niego, a on powie: „Nie jestem w stanie (tego uczynić) – i wspomni jak (odebrał życie inne, niż za inne życie - zabił bezprawnie) (Koran, 28:15-16) i zawstydzi się (wobec oblicza swego Pana) i powie: „Idźcie do Jezusa, sługi Allaha i wysłannika, słowa Allaha i ducha”. Więc przyjdą do niego i powie: „Nie jestem w stanie (tego uczynić). Idźcie do Muhammada (pokój i błogosławieństwo Allaha niech będą z nim), sługi, któremu Allah wybaczył wszystkie jego grzechy, przeszłe i przyszłe”. Więc przyjdą do mnie, i wyruszę poprosić o pozwolenie, by stawić się przed mym Panem i otrzymam pozwolenie, a kiedy zobaczę mego Pana, pokłonię się przed Nim. Zostanę tak - tak długo, jak On będzie chciał, a potem padną słowa, „Podnieś swoją głowę. Proś, a będzie spełnione. Mów, a zostaniesz wysłuchany. Wstawiaj się, a twoje wstawiennictwo zostanie przyjęte”. Więc podniosę moją głowę i wychwalę go słowami, których On mnie nauczy. Potem wstawię się, a On ustali limit (liczby ludzi), których wpuszczę do Raju. Potem powrócę do Niego, i zobaczę mojego Pana (i pokłonię się przed Nim) jak przedtem. Wtedy wstawię się i On ustali limit (liczby ludzi). I wpuszczę ich do Raju. Potem wrócę po raz trzeci, potem czwarty i powiem, „W Ogniu piekielnym pozostali ci, których skazał nań Koran i którzy muszą tam pozostać na wieczność. Wtedy opuści Ogień piekielny ten, który powiedział: „Nie ma boga oprócz Allaha” i który ma w swym sercu dobro wagi ziarna jęczmienia. Wtedy wyjdzie z Ognia piekielnego ten, który powiedział: „Nie ma boga prócz Allaha” i który ma w sercu dobro wagi ziarna pszenicy. Wtedy wyjdzie z Ognia piekielnego ten, który powiedział: „Nie ma boga oprócz Allaha” i który ma w sercu dobro wagi atomu”.
[al-Buchari; Muslim, at-Tirmidhi i Ibn Madżah]

________

HADIS 37

Abu Hurairah (oby Allah był z niego zadowolony): Wysłannik Allaha (pokój i błogosławieństwo Allaha niech będą z nim) powiedział: „Allah powiedział: „Przygotowałem dla moich prawowiernych sług to, czego żadne oko nie widziało, ani o czym żadne ucho nie słyszało i co nie przyszło na myśl ludzkiemu sercu. Recytujcie zatem, jeśli chcecie(1): [Koran 32:17]{I żadna dusza nie wie, jaka radość została dla nich (mieszkańców raju) ukryta}”.
[al-Buchari, Muslim, at-Tirmidhi i Ibn Madżah]

(1) słowa: „Recytujcie zatem, jeśli chcecie” to słowa Abu Hurairy

________

HADIS 38

Przekazał Abu Hurairah (oby Allah był z niego zadowolony): Wysłannik Allaha (pokój i błogosławieństwo Allaha niech będą z nim) powiedział: „Kiedy Allah stworzył Raj i Ogień Piekielny, wysłał anioła Gabriela do Raju mówiąc, „Obejrzyj go (Raj) i to, co przygotowałem dla jego mieszkańców”. Prorok (Pokój i błogosławieństwo Allaha niech będą z nim) powiedział: „Wtedy Gabriel wrócił do Niego (Allaha) i powiedział: „Na Twą chwałę, nikt nie usłyszy o nim, jeśli do niego nie wejdzie”. Wtedy Allah rozkazał, by otaczały go (Raj) różnego rodzaju próby i powiedział: „Wróć do niego i spójrz na to, co przygotowałem dla jego mieszkańców”. Prorok (Pokój i błogosławieństwo Allaha niech będą z nim) powiedział: „Wtedy powrócił tam i zobaczył, że otoczony był różnego rodzaju próbami(1). Wrócił do Niego (Allaha) i powiedział: „Na Twą chwałę, boję się, że nikt do niego nie wejdzie”. Allah powiedział: „Idź do Ognia Piekielnego i spójrz na to, co przygotowałem w nim dla jego mieszkańców” i zobaczył, że składał się on z różnego rodzaju poziomów (pięter), jednego nad drugim. Wtedy wrócił do Niego i powiedział: „Na Twą chwałę, kto o nim usłyszy, nie wejdzie do niego”. Więc Allah rozkazał, by otoczone było żądzami (pasjami, pragnieniami). Wtedy powiedział: „Wróć do niego”. I powrócił (Gabriel) i powiedział: „Na Twą chwałę, boję się, że nikt go nie ominie”.
[at-Tirmidhi, który powiedział: „hadis dobry i mocny”; Abu Dawud i an-Nisa’i]

(1) Użyto tutaj arabskiego słowa makarih, które dosłownie oznacza: rzeczy, których się nie lubi. W tym sensie odnoszą się do form religijnej dyscypliny, która jest dla człowieka uciążliwa
________

HADIS 39

Przekazał Abu Said al-Khudri (oby Allah był z niego zadowolony): Wysłannik Allaha (pokój i błogosławieństwo Allaha niech będą z nim) powiedział: „Raj i Ogień piekielny sprzeczali się, i Ogień piekielny powiedział: „We mnie znajdują się wielcy i wyniośli”. Raj powiedział: „We mnie znajdują się słabi i biedni”. Więc Allah rozsądził między nimi (mówiąc): „Ty jesteś Rajem, Moim miłosierdziem, poprzez ciebie okazuję moją litość tym, którym chcę. A ty jesteś Ogniem piekielnym, Moją karą, poprzez ciebie karzę tych, których chcę i ode mnie zależy, aby każde z was było zapełnione”.
[Muslim; również al-Buchari i at-Tirmidhi]

________

HADIS 40

Przekazał Abu Said al-Khudri (oby Allah był z niego zadowolony): Wysłannik Allaha (pokój i błogosławieństwo Allaha niech będą z nim) powiedział: „Allah zwróci się do mieszkańców Raju, „Mieszkańcy Raju!” Oni powiedzą: „Panie nasz, stajemy przed Tobą na Twe wezwanie, i dobro spoczywa w Twoich dłoniach”. Wtedy On powie: „Czy jesteście zadowoleni?”. Oni powiedzą: „Jakże moglibyśmy być niezadowoleni, o Panie, skoro dałeś nam to, czego nie dałeś żadnemu innemu Twemu stworzeniu?”. Wtedy On powie: „Czy chcielibyście, abym wam dał coś lepszego od tego?”. Oni powiedzą: „Panie, cóż może być lepszego od tego?”. A On powie: „Obdarzę was moją łaską i nigdy więcej nie będę z was niezadowolony”.
[al-Buchari; również Muslim i at-Tirmidhi]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Aynur
Gość


PostWysłany: Sob 23:21, 11 Paź 2008    Temat postu:

Olexy napisał:
ej, mam taką propozycję.
co wy na to, że może by ten wątek warto było przenieść do działu "Hadisy i Sunna"?
tzn bo byłby na miejscu z wszystkimi innymi hadisami, a tak to być może zginie w morzu innych wątków.

Mamy taki dzial?
Nie moge go znalezc Smile


Ostatnio zmieniony przez Aynur dnia Sob 23:21, 11 Paź 2008, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Olexy
Uzależniony Forumowicz
Uzależniony ForumowiczDołączył: 08 Sty 2008
Posty: 695
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 5 razy
Ostrzeżeń: 0/3

Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 23:22, 11 Paź 2008    Temat postu:

tfu! "Koran i sunna" miało być.
ale, że temat o hadisach, to mi się pomieszało. ;p
sorry.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Majnuna
Moderator
ModeratorDołączył: 06 Mar 2008
Posty: 718
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 8 razy
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Poznan/Slough, UK

PostWysłany: Sob 23:24, 11 Paź 2008    Temat postu:

ale tez nie ma dzialu Koran i Sunna Wink chyba nie ma innego miejsca dla tego watku
ja juz wczesniej szukalam ale nic nie znalazlam


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Olexy
Uzależniony Forumowicz
Uzależniony ForumowiczDołączył: 08 Sty 2008
Posty: 695
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 5 razy
Ostrzeżeń: 0/3

Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 23:25, 11 Paź 2008    Temat postu:

ej, no jak to nie ma?
jest to ten drugi 'duży' dział od góry?
jak nie to chyba muszę iść już spać, bo majaczę. ;p


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Majnuna
Moderator
ModeratorDołączył: 06 Mar 2008
Posty: 718
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 8 razy
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Poznan/Slough, UK

PostWysłany: Nie 0:15, 12 Paź 2008    Temat postu:

tytul dzialu moze nazywa sie Koran i Sunna ale poddzialami jest Koran gdzie sa tylko tlumaczenia Koranu ze stronkami mp3 i Sunna czyli zbiory hadisow

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islam W Praktyce Strona Główna -> Ahl Ul-Sunnah Ła Al-Dżamah - أهل السنة والجماعة Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4  Następny
Strona 3 z 4

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin